[vc_section][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”134″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_zigzag color=”green” el_border_width=”10″ css=”.vc_custom_1648166658546{margin-top: 30px !important;margin-bottom: 30px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_custom_heading text=”13-то државно првенство на бармени” font_container=”tag:h1|text_align:center” use_theme_fonts=”yes”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1648154719434{margin-top: 30px !important;margin-bottom: 30px !important;}”]

Биди најдобриот Бармен во Македонија и креирај го коктелот на годината.

 

Првенството ќе се одржи на 19 Април во барот Brick Eat во Скопје. Натпреварот ќе
биде во класичнo подготвување на коктели, а дополнително ќе има и Giffard Bartender Cup.

 

Победникот ќе ја претставува Македонија на Светското Првенство на Бармени во
Варадеро, Куба од 4 ти до 9 ти Ноември 2022 година.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section][vc_row][vc_column][vc_separator_pr style=”gap”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Првенството ќе се одржи на 19 Април во барот Brick Eat во Скопје. Натпреварот ќе биде во класичнo подготвување на коктели.Секој учесник мора да пријави свој коктел. Категоријата на коктели што ќе ги подготвуваат бармените ќе биде:

 • Open Category во квалификации
 • Speed, tasting and knowledge challenge во полуфинале
 • After Dinner cocktail во финале

Пијалоците кои се употребуваат за спремање на коктелите може да бидат само од листата на пијалоци од спонзорите на ЗБМ.
Право на учество имаат сите бармени кои живеат и работат во Македонија, но и сите оние на кои мешањето на пијалоци им е хоби или пасија.

Пријавувањето за главниот дел на првенството трае до 17 април 2022.
Пријавувањето и квалификациите за Giffard Bartenders Cup е онлајн и трае до 15 април 2022.[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1648161468991{margin-top: 30px !important;}”][vc_btn title=”Формулар за пријавување на 13-то Државно првенсто на бармени на Македонија” style=”3d” color=”green” size=”lg” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fbar.mk%2Fprvenstvo-2022%2F|title:(no%20title)”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1648162050629{margin-top: 30px !important;}”]

ПРОГРАМА НА ТРИНАЕСЕТТО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО НА БАРМЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА

 • 10.00 -10.30 – Доаѓање на натпреварувачите и влечење на лотарија за редослед на натпреварувачите
 • 10.30 – 11.00 – Брифинг и припрема за квалификации
 • 11.00 – 13.00 – Квалификации
 • 13.00 – 13.30 – Прогласување на полуфиналисти и припрема за полуфинале
 • 13.30 – 14.30 – Полуфинале
 • 14.30 – 15.15 – Пауза
 • 15.15 – 15.30 – Доделување дипломи и прогласување на финалистите за Државното Првенстви и за Giffard Bartender Cup
 • 15.30 – 16.30 – Giffard Bartender Cup – Финале
 • 16.30 – 17.15 – Финале Класика After Dinner Cocktails
 • 17.15 -17.30 – Прогласување на победници и затворање на натпреварот

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_zigzag color=”orange” el_border_width=”20″ css=”.vc_custom_1648168336417{margin-top: 30px !important;}”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1648165980797{margin-top: 30px !important;}”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

Giffard Bartender Cup 2022

Квалификациите ќе се одржат Оnline, со пополнување на пријавата подолу, а Финалето ќе се одржи на денот на Државното Првенство за Бармени. Шест бармени ќе бидат дел од големото финале на Giffard Bartender Cup 2022. Прогласувањето ќе биде на 19.04.2022 на Државното
Првенство на Бармени.

Прочитајте ги сите правила за Giffard Bartender Cup 2022.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_btn title=”Формулар за пријавување на Giffard Bartender Cup 2022″ style=”3d” color=”orange” size=”lg” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Fbar.mk%2Fgiffard-cup-2022%2F|title:giffard-cup-2022″][/vc_column][/vc_row]