Кампари и Негрони

CAMPARI

ЦРВЕНОТО СРЦЕ НА СЕКОЕ НЕГРОНИ

 

Сè започна во 1860 година, кога Гаспаре Кампари, талентиран италијански производител на ликери, создаде аперитив беше различен од сите други – Кампари

Кампари е горко-сладок италијански аперитив, направен со инфузија на природни билки, ароматични растенијата и овошје во алкохол.

Оттогаш рецептот е непроменет, креација која е строго чувана тајна, пренесувана низ годините.

Со својата живописна црвена нијанса, интензивна цитрусна арома и специфичен хербален вкус, Кампари е дефинитивната состојка во некои од најпопуларните класични коктели во светот како Negroni и неговите многу креативни варијации.

 

Дали сте знаеле

Со користење на ботанички и ароматични растенија во природна инфузија, Campari

е совршен и како аперитив или дигестив, послужен со сода вода, во Американо, Негрони или кративен современ коктел.

 

THE NEGRONI

 

Приказната за Негрони започнува во 1919 година. кога еден италијански господин, грофот Камило Негрони, влегол во неговиот омилен бар во Фиренца. Грофот Камило бил редовен гостин во Caffè Casoni и тој обично нарачувал Американо, откако се заинтересирал за коктели за време на посетата на Соединетите Американски Држави. Меѓутоа, тој конкретен ден, тој побарал во неговото Американо да се стави џин наместо газирана вода, инспириран од неговото последно патување во Лондон каде што се запознал со вкусот за џин.

Барменот Фоско Скарсели со задоволство го испочитувал барањето на грофот Камило. Потоа  додал парче портокал како декрација наместо типичната кора од лимон за да го симболизира новиот пијалок што го создадоа ‚‚Негрони‘‘.

Повеќе од еден век од создавањето на безвременскиот Негрони тој влезе во категоријата „коктел класика“ и е главен дел од менијата за коктели во најдобрите барови. Каде што денес познавачите на добар пијалок ужуваат насекаде во светот.

 

Дали сте знаеле

И покрај тоа што е роден во Фиренца, гроф Камило Негрони добар дел од животот поминал

Соединетите Американски Држави. Во главно во Вајоминг, каде што работел како каубој.

Потоа се преселил во Њујорк каде што често ги посетувал најдобрите барови. Од таму се родила неговата љубов кон коктелите.

 

More Articles for You

15-то Државно првенство на Бармени во Македонија

Биди најдобриот Бармен во Македонија и креирај го коктелот на годината. Победникот ќе ја пртеставува Македонија на Светското Првенство на …

ОФИЦИЈАЛНИ ЗБМ КОКТЕЛИ

Официјални ЗБМ Коктели   Americano 3cl Campari 3cl Rosso Vermouth Splash soda Сипете ги состојките во директно олд фешн чаша …

Повреди и пороци во барменството

Повреди и пороци во барменството Да се биде бармен е забавна, интересна и креативна професија. Но како и се друго …

Карактерни особини на еден Бармен

Карактерни особини на еден Бармен Бармен е една динамична и интересна професија. Но дали е професија што секој може да …

Добродојдовте на bar.mk

bar.mk е првата веб страна посветена на барскиот бизнис, бармените и коктел културата во Македонија и надвор од неа. Страната …